Reklam
Reklam

Hijyen yönetmeliği ne diyor?

Merhaba arkadaşlar öncelikle bu yazılar mevzuatların incelemesi kısa açıklamasını içermektedir

Hijyen yönetmeliği ne diyor?
Hijyen yönetmeliği ne diyor?
Bu içerik 17 kez okundu.
Reklam

Merhaba arkadaşlar öncelikle bu yazılar mevzuatların incelemesi kısa açıklamasını içermektedir. Uzun mevzuatları okumaya fırsatları olmayan veya okumayı sevmeyen meslektaşlarımın işine yaraması için yazmaktayım.

İlk olarak hijyen yönetmeliğinden başladım.

 

Kapsam: Bu yönetmelik için en önemli kısım kapsam olduğu için yer vermek istedim. Gıda üretim ve perakende işyerleri İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler Otel, motel, pansiyon me misafirhane gibi yerler Komisyon tarafından uygun görülen yerler Umumi hıfzıssıhha kanununa dayanarak çıkartılmıştır.

Belgesi olmayan çalıştırılamaz

Bu yönetmelik kapsamındaki işyerlerinde genel müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılmaz. Hijyen eğitimleri 8 saatten az olamaz Kursun sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Eğitim konuları: Virüslerin, bakteri ve parazitlerin genel özellikleri bulaşma yollarını, nasıl tehdit edeceği, hangi iş kollarından nasıl bulaşabilir ve korunma yolları neler Hijyen ve temizlik ilkeleri ile komisyonca bilgi verilmesinde fayda görülen başka etkenlerde yer alabilir.

Bulaşıcı hastalığı olanlar çalışamaz. Çalışması için bulaşıcı hastalığın geçmiş olması veya iyileşme halini raporla ispat etmesi gerekir. Ne zaman yürürlüğe girdi; Yayın tarihi: 05.07.2013 Yürürlülük: 05.07.2014    

Hijyen yönetmeliği Hijyen yönetmeliği ne diyor? iş güvenliği yönetmelikleri isg mevzuat incelemeleri isg yönetmelik isg yönetmelikler açıklamasıı mevzuat incelemeleri yönetmelik ne diyor
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
28 Eylül 2019 SRC5 Sınavı Süre Uzatımı
28 Eylül 2019 SRC5 Sınavı Süre Uzatımı
İşgüvenliğinde kast ve taksir ne demek
İşgüvenliğinde kast ve taksir ne demek