Reklam
Reklam

Evlilik izni kaç gündür? Nikahtan sonra mı, düğünden sonra mı kullanılır?

İşçi evlilik durumunda ücretinden kesinti yapılmadan 3 gün mazeret izni kullanabilmektedir

Evlilik izni kaç gündür? Nikahtan sonra mı, düğünden sonra mı kullanılır?
Evlilik izni kaç gündür? Nikahtan sonra mı, düğünden sonra mı kullanılır?
Bu içerik 13 kez okundu.
Reklam

İşçi evlilik durumunda ücretinden kesinti yapılmadan 3 gün mazeret izni kullanabilmektedir.  Bu izin 4857 Sayılı İş Kanunu Ek Madde 2 (Ek: 4/4/2015-6645/35 md.)’de şu şekilde düzenlenmiştir:

İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verir. İznin nikâh öncesi ya da nikâh sonrası kullanılması ile ilgili de bir kural yoktur.Bu izni kullanabilmek için evliliğin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Evlilik izni evliliğin gerçekleştiği süreçte de kullanılabilir, evlilik sonrasında da kullanılabilmektedir. İşveren ve işçi kendi arasında anlaşarak bu sürelerin ne zaman kullanılacağına karar verebilir. Bu izin süresinde işçinin ücretinden kesinti yapılamaz.  

düğünden sonra mı kullanılır? evlilik izni Evlilik izni kaç gündür? Evlilik izni kaç gündür? Nikahtan sonra mı iş kanunu evlilik izni iş kanunu makaleleri işçi evlilik izni kullanabilir mi özel sektörde evlilik izni
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
28 Eylül 2019 SRC5 Sınavı Süre Uzatımı
28 Eylül 2019 SRC5 Sınavı Süre Uzatımı
İşgüvenliğinde kast ve taksir ne demek
İşgüvenliğinde kast ve taksir ne demek