Reklam
Reklam

Hangi işyerlerinde Emzirme Odası ve Kreş Zorunluluğu vardır?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 maddesine dayanılarak çıkarılan, 16 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete ’de Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 13

Hangi işyerlerinde Emzirme Odası ve Kreş Zorunluluğu vardır?
Hangi işyerlerinde Emzirme Odası ve Kreş Zorunluluğu vardır?
Bu içerik 14 kez okundu.
Reklam

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 maddesine dayanılarak çıkarılan, 16 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete ’de Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 13. maddesi ile işverenlere İşyerlerinde Emzirme Odası ve Kreş açma zorunluluğu getirmiştir.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesinde analık halinde çalışma ve süt izni hakları verilmiştir. Buna göre; Kadın işçilere 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1,5 saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

Oda ve Yurt Açma Yükümlülüğü Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanın olması halinde emzirme odası kurma, 150 den çok kadın çalışanın olması halinde ise, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması ve bakılması, emziren işçilerin çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından kreş açma zorunluluğu bulunmaktadır.

Emzirme odası ve /veya yurt kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dâhil edilir.

Emzirme odası işyerine en çok 250 m uzakta olması gerekmektedir. Eğer 250 m uzaktan fazla ise işveren ulaşım için taşıt sağlamak zorundadır.   Kimler Oda ve Yurtlardan Faydalanabilir Oda ve yurtlardan, kadın çalışanların çocukları ile erkek çalışanların annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş çocukları faydalanır.

Odalara 0-1 yaşındaki, yurtlara velisinin isteği üzerine ilkokula kaydı yapılmayan 66 aylığa kadar çocuklar alınır. Oda ve yurtlarda, çocuklar ve görevliler dışında başkasının bulunması ve bunların başka amaçlarla kullanılması ve bulunması yasaktır. Yurtlarda çocuklar yaş gruplarına uygun olarak birbirinden ayrı bulundurulurlar.

Çocuklar, oda ve yurtlara işbaşı yapılmadan bırakılır, işin bitiminde alınır. Anne ve babalar, odaların ve yurtların disiplin ve yönetimine dair kurallara uymak şartıyla ara dinlenmesinde çocuklarını görüp bakımıyla ilgilenebilirler.

İşverenler, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamındaki işyerlerinde açtıkları oda ve yurtlarla ilgili bilgi ve belgeleri, açılma tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde bir rapor halinde Milli Eğitim Bakanlığı ile bağlı oldukları Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne gönderirler.

emzirme odası Emzirme Odası ve Kreş Zorunluluğu vardır? Hangi işyerlerinde Emzirme Odası ve Kreş Zorunluluğu vardır? İşyerlerinde Emzirme Odası ve Kreş Zorunluluğu vardır? kreş zorunlumu
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
28 Eylül 2019 SRC5 Sınavı Süre Uzatımı
28 Eylül 2019 SRC5 Sınavı Süre Uzatımı
İşgüvenliğinde kast ve taksir ne demek
İşgüvenliğinde kast ve taksir ne demek