Reklam
Reklam

İş kazalarında neler yapılması gerekir?

Bir iş kazası olduğunda; - İş kazasına uğrayan personele durumun gerektirdiği sağlık yardımları derhal yapılmalıdır

İş kazalarında neler yapılması gerekir?
İş kazalarında neler yapılması gerekir?
Bu içerik 15 kez okundu.
Reklam

Bir iş kazası olduğunda; - İş kazasına uğrayan personele durumun gerektirdiği sağlık yardımları derhal yapılmalıdır. - İş kazası jandarma veya polise derhal bildirilmelidir. - İşyerinde iş kazasına ilişkin bir kaza raporu düzenlenmelidir.

Ayrıca şahitlerin ifadesi alınmalıdır. - Kaza, ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine, bu bildirme iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi ile doğrudan ya da taahhütlü posta ile yada elektronik ortamda en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde bildirilmelidir.

Ayrıca bak: İş Kazası nedir? - 6331 sayılı kanunun 14. Maddesi gereğince iş kazası ile ilgili rapor tanzim edilmelidir. İşveren; Bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutar, gerekli incelemeleri yaparak bunlar ile ilgili raporları düzenler.

İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan veya çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olan olayları inceleyerek bunlar ile ilgili raporları düzenler. - kazayla ilgili bir dosya hazırlanarak evraklar burada muhafaza edilmelidir.

Dosyada ayrıca; İşçinin sigortalı işe giriş bildirgesi, İşe giriş sağlık raporu, Kaza tarihinden önceki dört aya ait ücret hesap pusulalarının sureti, İşçi çizelgesi, Eğitim belgesi ile diğer sertifikalar Kişisel koruyucuları zimmet tutanakları da yer almalıdır.  

iş kazalarında neler yapılmalı İş kazalarında neler yapılması gerekir? iş kazalarında yapılması gerekenler iş kazası nedir iş kazası nereye bilidirilmeli
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
28 Eylül 2019 SRC5 Sınavı Süre Uzatımı
28 Eylül 2019 SRC5 Sınavı Süre Uzatımı
İşgüvenliğinde kast ve taksir ne demek
İşgüvenliğinde kast ve taksir ne demek